هوشمندی دنیای ماشین ها

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

آیا بشر روزی حتی به ذهنش نیز خطور می‌کرد که جهان این چنین تغییر کند و با منتقل کردن هوش به ماشین‌ها، به آن‌ها جان ببخشند و در راستای آسان‌تر کردن زندگی بشر، آن‌ها را به کار گیرند؟ هوشمندی ، ماشین‌ها دنیا را زیر و رو کرده است و انقلاب بزرگی در نوع خود به وجود آورده است.

تکنولوژی به سرعت رو به توسعه است و هر روز یک ابزار جدید در گوشه‌ای از دنیا به صنایع مختلف عرضه می‌شود. اگر اخبار تکنولوژی را دنبال کنید، هر روز از روز پیش تعجب‌تر خواهید شد. هر روز ابزارهایی اختراع می‌شوند که دنیایی از کارایی‌ها را به همراه خود خواهند داشت. این نیاز است که اختراع و عرضه را به وجود می‌آورد. با افزایش جمعیت جهان و افزایش نیازهای بشری و زندگی اجتماعی، نیاز است با اعمال هوشمندی در ابزار مختلف، نیازهای مردم جهان را برطرف ساخت.

هوشمندی چیست؟

ظرفیت و توان ذهنی که توسط ادراک و اراده مشخص می‌شود را هوشمندی می‌نامند. در دنیای ماشین‌ها و دنیای تکنولوژیک، هوشمندی در واقع به تعامل پیچیده میان اشیاء اطلاق می‌شود. این تعاملات نه تنها در خانه و زندگی روزمره افراد وجود دارند، بلکه به طور وسیع و گسترده نیز هر زمینه‌ای از صنایع مختلف را پوشش می‌دهند. هوشمندی موجب عدم تکرار اشتباهات گذشته خواهد شد.
همانطور که اشاره شد، با افزایش جمعیت جهان و افزایش تقاضا در حوزه‌های مختلف، لازم است از نیروی ماشینی کمک گرفت و این نیرو با منتقل کردن هوش و هوشمند سازی ماشین‌ها میسر خواهد شد. بشر امروزی، سخت‌ترین عمل‌های جراحی، بهترین فرآیند‌های کشاورزی، دور از انتظارترین عملیات‌های فرازمینی و غیره را به کمک ماشین، به ساده‌ترین شکل ممکن انجام می‌دهد. با ساختن ماشین‌های هوشمند دیگر خبری از روش‌های قدیمی کشاورزی، پزشکی، صنایع غذایی، صنایع پتروشیمی و غیره نیست. نه تنها از بعد صنعتی و تکنولوژیک، بلکه حتی ماشین‌ها دلتنگی و فاصله را برای انسان‌ها از بین برده‌اند و تنها با یک شبکه اینترنتی بی‌سیم می‌توان حتی با یک سیاره‌ی دیگر، ارتباط برقرار کرد.
هوشمندی در دنیای کامپوتر توانسته است این اختراع را به چنان درجه‌ای برساند که امروزه بدون کامپیوتر، زندگی بشر دستخوش اختلال خواهد شد. از اهمیت کامپیوتر در زندگی بشر، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هوشمندی کامپیوتری

  • سیستم‌های کامپیوتری بانک‌ها و داده‌های دیجیتالی مشترکین
  • سیستم‌های کامپیوتری بیمارستان‌ها و اطلاعات بیماران که به راحتی می‌توان آن‌ها را به پزشکان در سایر شهرها و کشورهای دنیا منتقل کرد
  • روش‌های نوین کشاورزی که جایگزین نیروی انسانی و حیوانی گذشته شده‌اند
  • آشپزخانه‌های دیجیتال مجهز به وسایل دیجیتالی
  • سیستم‌های کامپیوتری ادارات
  • سیستم‌های هوشمند کامپیوتری و خودکارِ کسب و کارهای خدماتی نظیر کارواش، قالی شویی، خشک شویی و غیره
  • و ...

هوشمندی به ماشین‌ها می‌آموزد که آنچه که از انسان و حیوان به طور طبیعی بر می‌آید را به خوبی انجام دهند. هوشمند سازی ماشین‌ها در حقیقت به کارگیری صحیح مهارت‌های طراحی شده برای آن ماشین در جهت رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده است. هوشمندی ماشین‌ها یکی از مولفه‌های اصلی موفقیت در کسب و کارها می‌باشد. ماشین‌ها به انجام هر کاری سرعت بخشیده‌اند و زمان زیادی را برای انسان ذخیره می‌کنند.
تصورش را بکنید، یک روز مرخصی می‌گیرید و برای آن روز برنامه‌ریزی می‌کنید که چندین کار اداری را با هم انجام دهید. اگر سیستم کامپیوتری ادارت نبود و کارها به صورت دیجیتالی انجام نمی‌شد، شما مجبور بودید ساعت‌ها در صف منتظر بمانید تا شاید کار شما در آن روز انجام شود و در نهایت یک یا دو کار خود را بیشتر نمی‌توانستید در طول آن روز انجام دهید. به لطف ماشین‌های هوشمند، دنیای دیجیتال و پیشروی به سمت ساختن شهرهای هوشمند، می‌توان زمان و هزینه‌ی زیادی را صرفه‌جویی کرد. چه چیزی بهتری از در اختیار داشتن زمان بیشتر و یه سهولت در انجام کارها؟